Boldogság Coach

Szeresd önmagad és mindegy kivel házasodsz

 

1.jpg11

Érdekes cikket olvastam a napokban, melyben egy párkapcsolati tanácsadó könyvre hívják fel az olvasó figyelmét. A könyv címe eredeti fordításban: Szeresd önmagad és mindegy kivel élsz.

Rendkívül figyelemfelkeltő címet választott az író, mondhatni provokálót, ami mellett nem lehet csak úgy elsétálni. Az első gondolatom a következő volt: Hogyan lehetnék boldog bárkivel? Ha csak azokat számba veszem, akikkel nap, mint nap találkozom, már megdől a tétel, hiszen semmi vonzót nem találok sem a postásban, sem a sarki közértesben. Ebből az elgondolásból kiindulva, bárki lehetne a párom, mindenkivel képes lennék harmóniában élni, ha önmagamat el tudom fogadni. Ez a szemlélet távol áll tőlem, attól függetlenül, hogy nagyon fontos dolognak tartom az önszeretet. Véleményem szerint a párválasztás soha nem pusztán véletlen, vagy éppen ösztönös, mindig olyan párt választunk maguknak, aki mellett bizonyos tapasztalásokban lehet részünk. A tapasztalások felismerése és a megfelelő következtetések levonása nagy mértékben függ önismeretünk mélységétől, illetve érzelmi intelligenciánk fejlettségétől. Azzal a gondolattal viszont egyetértek, hogy akkor fog jól működni egy párkapcsolat, ha a felek szeretni tudják önmagukat, mert ebben az esetben nem a társukkal akarják pótolni a bennük lévő űrt.  

Akik párkapcsolati problémával küzdenek, szinte mindenkire kivétel nélkül jellemző, nem tudják önmagukról, hogy szerethető és értékes lények. Amíg ezt nem tapasztalják meg, addig lehet a partner bármilyen vonzó, kedves, figyelmes és még sorolhatnám, nem fogják megélni a teljes összhangot, mert a saját el nem fogadott gyengeségeiket fogják a párjukra kivetíteni. A hangsúly azon van, hogy el tudom-e fogadni magam a gyengeségeimmel együtt is, tisztában vagyok-e azzal, hogy ezekkel együtt vagyok teljesen egyedi és értékes.

Ami szintén nagyon fontos kérdés, képes vagyok-e önmagam adni a párkapcsolatban. Meg tudom-e élni mindazt, ami bennem van, bátran felvállalom-e az érzéseimet, a gondolataimat, a hitemet és ezekkel együtt fogad el a társam, vagy folyamatos megfelelésben vagyok és a saját igazságomat véka alá rejtve, feladom önmagam.  Nagyon kevés az a párkapcsolat, ahol a felek szabadon kapcsolódnak egymáshoz, ahol nincsenek tabuk, a kritika éppúgy építő jellegű, mint a simogatás, kölcsönös figyelem és szeretet jellemzi a kapcsolatot. Mindannyian szeretnénk tökéletes párkapcsolatban élni, de a hozzá vezető utat nem szívesen vállaljuk, pedig ez is, mint minden az életben, a fejlődésről szól. A pozitív gondolkodás híveit valószínűleg mellbe fogja ütni az írásom, ettől függetlenül felvállalom a saját igazságomat, ami lehet, hogy ugyanolyan provokatív, mint a gondolatindító cím.

Rajmon Beáta

http://www.boldogsag-coach.com/

Feláldozva a házasság oltárán

10966819_865137256878073_1921239982_n

 

Olyan emberekkel beszélgetni, akiknek haldoklik a házassága, nem könnyű dolog, hiszen folyamatosan ott lebegnek a kimondatlan sérelmek a levegőben, vibrál a feszültség kettejük között. Tapasztalatom szerint egyrészt csodát várnak tőlem, másrészt, hogy megerősítsem őket a saját igazukban. Persze ez a történet nem erről szól…

Párkapcsolati nehézségekkel nagyon sokan küzdenek, az egyik tábor felvállalja, a másik homokba dugja a fejét és csak akkor ébred fel, amikor a társa beadta a válópert. Azok a szerencsések, akik időben kapnak segítséget, amikor még a párkapcsolat újra felépíthető. Ehhez a munkához két fontos dolog szükséges, mindkét félnek akarni kell a változást, illetve a kapcsolatban jelen kell lenni a pozitív érzelmeknek is, ha rejtetten is, de élni kell a másik iránt érzett szeretetnek. Probléma akkor van, ha már csak a passzivitás figyelhető meg, illetve olyan mély sérülésekkel küzdenek a felek, melyek megakadályozzák őket abban, hogy kilépjenek a fájdalomból. 

Számomra megdöbbentő azzal a ténnyel szembesülni, hogy nagyon sok házasság nem szeretetből, szerelemből köttetik. Ilyenkor felmerül a kérdés, hogyan lehetne segíteni egy olyan páron, ahol talán soha nem áramlott a szeretetenergia…
Vajon mi motiválta a feleket abban, hogy összekössék az életüket? A legkülönbözőbb válaszok születhetnek, melyek sok esetben tudatosak, sokszor azonban csak tudatalatti döntésekről van szó. Megemlítenék néhányat: menekülés a szülői házból, magánytól való félelem, anyagi érdekek, biológiai óra bekapcsolódása, “véletlen terhesség”…stb. A sor nem teljes, viszont  azt érzékelteti, hogy mennyire képesek az emberek érdekdöntések mentén élni az életüket, ez pedig egyenes út az érzelmi zsákutcába

Ha úgy érezzük, hogy nem müködik a házasságunk, tegyük fel magunknak ezt a néhány kérdést:

– Jelen van-e még a szeretet a kapcsolatban?
– Akarom-e, hogy pozitív változás történjen, képes vagyok-e érte nap, mint nap dolgozni?
– Hajlandó vagyok-e megvizsgálni kettőnk kapcsolatát a párom szemüvegén keresztül is?
– Mennyi időt, energiát fektettem a közös életünkbe az elmúlt évek során?
– Felelősséget tudok-e vállalni a múltban hozott döntéseimért?

 

Rajmon Beáta

 

 http://www.boldogsag-coach.com

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!